02
Maj
2020

Patelnie z żeliwa świetnie na wszelki rodzaj kuchenek.

Naczynia z żeliwa cieszą się w kraju coraz wyższą popularnością. Rośnie ilość doceniających wyśmienite smaki zyskiwane dzięki żeliwu.
Patelnie z żeliwa to wspaniałe przewodnictwo ciepła, jakie równomiernie rozchodzi się po całej nawierzchni patelni.

Wolno się grzeje i powoli stygnie. To absolutnie różna jakość smażenia niż w wypadku patelni z aluminium, które grzeją się ekspresowo i ostygają w tempie ekspresowym momentalnie po zdjęciu z płomienia. Trwałość to najważniejsza wartość żeliwa. Patelnia żeliwna powinna być wieczna, wystarczy prosta konserwacja, żeby służyła nam przez całe życie. Jest odporna na zarysowania mechaniczne, defekty warstewki, zadrapania. Główną funkcję w przypadku właściwego żeliwnego naczynia pełni jego waga. Po niej, między innymi, zdołamy stwierdzić, czy wytwórca nie szczędził na materiale. Im lżejsze żeliwo, tym gorsza odporność mechaniczna i cieplna. Do głównych wartości patelni z żeliwa należy świetne przewodnictwo ciepła, które równo rozchodzi się po całej przestrzeni patelni. Patelnia żeliwna powoli się grzeje i powoli ostyga. Doskonale nadają się na każdy typ kuchenek, są wytrzymałe na zarysowania mechaniczne, uszkodzenia osłonki, zadraśnięcia.

Panele ażurowe Antoinette i Pip marki Koziol

Autor: Koziol
Źródło: http://www.koziol-shop.de
Choć patelnie żeliwne są ciężkie, to należy to do jej zalet. Ciężar zapewnia stabilność, ogranicza przypadkowe wylanie gorącej treści. Żeliwne patelnie świetnie nadają się na każdy typ kuchenek.

Lata eksploatacji patelni podnoszą jej właściwości, miast obniżać.

Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, to tu znajduje się notka z serwisu, która także zawiera bardzo ciekawe dane na omawiany tutaj temat.

br>
Czy przeczytane tu informacje uważasz za ciekawe? Jeśli tak, to więcej zobaczysz w ofercie (https://dekoracyjneskory.pl/16-owcze-naturalne), która także bez wątpienia okaże się zachęcająca.

Ażeby umyć żeliwną patelnię powinno się ją wytrzeć suchą szmatką, najlepiej nasączoną oliwą, albo posypać solą i pocierać szmatką.

You may also like...