14
paź
2022

Każdy Polak pamięta na pewno meble ze sklejki, jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze

Różnego typu dykty często nie cieszą się popularnością, gdyż niepotrzebnie kojarzymy je tylko z komunistycznymi meblościankami.

masaż relaksacyjny

Autor: RelaxingMusic
Źródło: http://www.flickr.com
reprodukcja obrazu Pierre-Paul Ruben

Autor: Institutnationaldhistoiredelart‎
Źródło: http://www.flickr.com
Sklejka posiada dosyć duże zastosowanie. Często wszystkim kojarzy się tylko z fatalnej jakości meblami z czasów Polski Ludowej. Jednakże to krzywdzące skojarzenie. Ważne wydaje się być, żeby poznać ogólne spektrum możliwości, które zapewnia nam taki rodzaj tworzywa. Bywa ona robiona z różnych rodzajów drewna. Jej zewnętrzne powłoki mogą być stworzone nawet z dość drogiego afrykańskiego drzewa. Najistotniejsze wydaje się być to, że warstwy wewnętrzne bywają często zrobione z taniej brzozy lub sosny. Wówczas deska prezentować się będzie niczym stuprocentowy dąb lub buk, a będzie zdecydowanie tańsza i lżejsza. Fakt, sklejki są zazwyczaj stosowane do wytwarzania mebli. Jednak o wiele częściej zobaczymy je dzisiaj w budownictwie (rusztowania), w produkcji opakowań (skrzynie) i w produkcji zabawek. Ich zastosowanie doprawdy jest wielkie i znajdziemy je w wielu działach przemysłu. Sklejka często posiada ona wiele warstw, ale jej szerokość może się w dużej mierze wahać od 3 do przykładowo 40 mm. Z reguły na sklejkach możemy również znaleźć informację, że jest ona wodoodporna. Należy tutaj jednak wspomnieć, że drewno podkłady kolejowe zazwyczaj nasiąknie wodą.

Chodzi tu po prostu o klej, który jest używany do sklejania poszczególnych warstw. Nie napęcznieje on zatem od wilgoci i nie sprawi, że na zewnętrznej powłoce sklejki pojawią się wybrzuszenia. Należy o tym pamiętać w czasie zakupów.

You may also like...