27
maj
2022

Jakie powierzchnie można ozdabiać metodą decoupage?

Aby udekorować rzeczy w takiej technice, należy zaopatrzyć się w specjalistyczne materiały i specjalne Urządzenia. W dobrych papierniczych sklepach, dostać moglibyśmy specjalistyczne farby, kleje oraz lakiery do tej techniki.
Wszystkie produkty bazowe wybierać trzeba w zależności od rodzaju płaszczyzny, która będzie dekorowana techniką decoupage.

decoupage

Autor: Dire Italia
Źródło: Max-Fliz
Inną bazę zastosujemy w przypadku drewna, a odmienną, kiedy dekorujemy nawierzchnię metalową lub ceramiczną. Do przedmiotów z drewna stosowane są specjalne lakiery gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie metalowe wymagają antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza używana jest farba akrylowa bądź tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle prędko schnie i bardzo prawidłowo wiąże się z olejnymi farbkami oraz farbami wodnymi. Fundamentalnymi towarami, w które powinniśmy się zaopatrzyć, są to specjalistyczny klej do serwetek i usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek służył będzie również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w sprayu niezbędny będzie do podtrzymywania serwetek na ozdabianej płaszczyźnie. Do klejenia można by również używać zwykłego kleju poliwinylowego, lecz należy go najpierw rozrzedzić wodą, aby można go było łatwo rozprowadzać na płaszczyźnie.

Do techniki decoupage jest stosowany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny oraz farby emulsyjne. Lakier akrylowy jest prosty do nakładania i szybko schnie. Najkorzystniej używać ten lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier gęsty oraz jest odporny na ciepło, z tego powodu znakomicie nadaje się na powłokę wykańczająca i powłokę zabezpieczającą. Z czasem lakier taki przybiera żółtawy kolor, co nadawać może ciekawy efekt postarzenia. Lakier emulsyjny nanoszony jest na pomalowane tło do uzyskania rezultatu przyćmionego odcienia.

Taki lakier można by zrobić samodzielnie. Wymieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego lub akrylowego lakieru na bazie wody oraz dodać dwie części wody.

Spodobały Ci się informacje zaprezentowane w tym artykule? Jeżeli tak, to bezpośrednio z tego źródła (https://www.ocieplaniepianapur.pl/pianka-pur-cena-ile-kosztuje-ocieplenie-domu-pianka-pur/) można przejść do bardziej szczegółowych treści, które ukryte są w linku pod spodem.

Poza tym w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie albo w żelu.

You may also like...