13
Maj
2021

Noże japońskie – wiedza w pigułce

Europejska kuchnia od lat stara się urozmaicić arsenał dań oraz rozmaitość smaków, czerpiąc, po raz następny w historii, po inspirację do krain azjatyckich jak też Japonii.

Tamtejsza sztuka kulinarna sprofilowała się do tego stopnia, iż, razem z rozwojem trendów kulinarnych powstawały równocześnie specjalnie dla nich dedykowane noże a także akcesoria. W rezultacie nowocześni Europejczycy, kochający nowości kosmopolici otwarci do smakowych eksperymentów, czerpiący natchnienie z wschodniej kuchni – indyjskiej, chińskiej – przejmowali a także przejmują nadal charakterystyczne dla niej noże. Tak dokładnie przyjęły się lekkie noże sirou kamo. To noże o tyle niezwyczajne. Cechą charakterystyczną noża jest niesłychanie specyficzny, układ ostrza. Krawędź krojąca jest prosta, zaś grzbiet, w ogromnej części równoległy do ostrza, łączy się z nią delikatnym łukiem. Dzięki takowej konstrukcji noża Miyabi 600 S stał się jednym z ukochanych noży do krajania a także szatkowania warzyw i owoców (miyabi 600 s).

Zaciekawiony? To dla nas rewelacyjna informacja. Zatem kliknij to (http://www.miloni.pl/stoliki-kawowe-na-zamowienie) i przeglądaj nawet bez końca kolejne specjalistyczne wątki.

Świetnie nadaje się również do krojenia mięsa bez kości.

Fototapety do kuchni, panele

Autor: www.przyklejkopety.com.pl
Źródło: www.przyklejkopety.com.pl
fototapeta
Wielu zawodowych kucharzy, chwytając Miyabi noże w dłoni, jest w stanie z ich pomocą przyszykować ogromnie złożony jak też skomplikowany posiłek. Częstokroć słyszy się, iż nóż ten wystarcza za wszelkie inne – średnie i duże – noże kuchenne. Miyabi noże urzekają fenomenalną ergonomią krojenia. Czy to szatkowanie, lub krojenia od siebie, lub też wykorzystywanie techniki wysokiego bądź niskiego cięcia nóż ów poradzi sobie doskonale.

Do używania tego typu noży powinniśmy się jednak przyzwyczaić. Wschodni nóż wymaga od krającego otwarcia umysłu jak też wyćwiczenia techniki obsługiwania się nim. Staje się wówczas doskonałym przyrządem kreatywnego kucharza.

You may also like...