16
mar
2022

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie w pomieszczeniu

Od światła sztucznego uzależnione jest nasze samopoczucie, ochota do pracy, zdrowie, a nawet stan finansów. Z tej przyczyny warto wiedzieć, jak poprawnie dopasować żaróweczki, halogeny bądź ledowe diody. Droga prowadząca do właściwego oświetlenia mieszkania zaczyna się już w sklepie. Większość z nas, nabywając diody, nie kieruje uwagi na ich barwową temperaturę jak też wskaźnik oddawania kolorów. A to jedne z najważniejszych parametrów, które decydują o tym, jak czujemy się w danym oświetleniu.

lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Temperaturę barw wybiera się pod kątem przeznaczenia wnętrza. Tam gdzie pracujemy, najlepiej sprawdzi się światło białe lub chłodno białe, które sprzyja koncentracji. Do alkowy albo salonu lepiej jest wybrać światło o ciepłej barwie, gdyż oddziałuje relaksująco. Jeszcze do niedawna oświetlenie ciepłe zapewniała jedynie zwykła żarówka, więc niechętnie instalowaliśmy w mieszkaniach świetlówki świecące zimną barwą. Na szczęście nowoczesne źródła światła mają już większą skalę temperatury barwowej. Jakim sposobem sprawdzić, jakie światło wysyła żarówka energooszczędna? Wystarczy pamiętać, iż ciepłą barwę dają diody poniżej 3300 K, światło neutralne – do 5300 K, natomiast zimne – powyżej 5300 K. Drugim czynnikiem, który warto uwzględniać kupując lampy Markslojd (czytaj tutaj na ten temat), jest wskaźnik oddawania barw (Ra). To zdolność wytwarzanego oświetlenia do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im większa wartość Ra (maksymalna 100), tym barwy będą lepiej oddawane. W pokojowych warunkach wystarcza, gdy Ra to mniej więcej 80. Wraz z wycofaniem klasycznych żarówek popularność pozyskuje światło LED. Rozwiązanie to pojawiło się zaledwie kilka lat temu, jego zaletą jest energooszczędność. Ledy zużywają aż o 80 % mniej energii od żarówek, rzadziej powinniśmy je zastępować, ponieważ mogą pracować nawet paręnaście lat! Niestety, musimy za nie słono zapłacić. Nie wszędzie zastosowanie żarówek energooszczędnych sprawdza się. Nie wskazane jest ich używać w pomieszczeniach, w jakich rzadko przebywamy.

lampki świąteczne

Źródło: pixabay.com

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek częste włączanie oraz wyłączanie skraca ich żywotność. Nie starczą stosowne żarówki, trzeba jeszcze obmyślić ich rozlokowanie. W każdym wnętrzu powinno być parę źródeł blasku (lampy stojące, stołowe, wiszące lampy włoskie – czytaj więcej) – im jest ich więcej, tym większe możliwości kształtowania przestrzeni. Dzięki prostym sztuczkom możemy pewne fragmenty wystroju wyeksponować, z kolei dalsze zakamuflować. Mało tego właściwie dobrane oświetlenie powiększa wizualnie wnętrze. Wystarczy przykładowo wycelować intensywne jasne światło na strop. Jeżeli idzie o oświetlenie świąteczne, tu także możemy przebierać spośród diod led i przez to oszczędzić.

You may also like...