27
maj
2022

Drewno w domu – czemu jest dziś jednym z najpopularniejszych tworzyw?

Gdy chcemy stworzyć najlepszą podłogę w domu może pojawić się bardzo ważny dylemat: parkiet czy panele? Co będzie bardziej odpowiednie? Jedno, ale także drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, zwłaszcza w odniesieniu do tego, jakiego rodzaju efekt planujemy osiągnąć.

Z jakiego powodu? Zazwyczaj przez wzgląd na trwałość. Drewno nawet po latach prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, a jeśli zaczyna być widać na jego powierzchni jakiekolwiek uszkodzenia, wystarczy jej odnowienie, żeby znów móc się cieszyć pięknem drewna. Świetnie sprawdzają się głównie drewniane podłogi. Przykładem mogą być podłogi w starych mieszkaniach, które niekiedy trzeba tylko odnowić. Oczywiście, planując montaż należy mieć na uwadze jakość kupionych produktów. Istotne znaczenie ma też podłogi drewniane producent. Na tym elemencie wyposażenia domu lub mieszkania zdecydowanie nie można oszczędzać. Bardzo dobrze sprawdza się deska podłogowa warstwowa.

Ofert mamy faktycznie wiele rodzajów i wzorów parkietu. Jest to naprawdę popularny i ceniony, zwłaszcza ze względu na swoją solidność, rodzaj parkietu. Co ważne, odpowiednio konserwowany jest w stanie służyć chociaż kilkadziesiąt lat. Najbardziej popularne rodzaje to model klasyczny oraz lamelowy. Pierwszy z nich jest z litego drewna którego grubość to 22 milimetrów. Klepki są łączone na piórko i wpust, można ułożyć różnorodne wzory, również parkiet możemy wielokrotnie odnawiać.

Poza drewnianą podłogą wskazane jest zainwestować również w meble wykonane z tego tworzywa. Trzeba się przygotować na to, że będą one bardziej kosztowne niż meble zrobione z tworzyw niższej jakości, jednak jest to długoterminowa inwestycja, ponieważ takie meble przetrwają lata. Właśnie z tego względu należy wybierać wzory i kolory niezależne od bieżącej mody, klasyczne, które będą popularne także za jakiś czas.

parkiet

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny typ – lamelowy, czyli bez pióra oraz wpustu, z litego drewna jego grubość to 10 milimetrów, jest bardzo często polecany przy ogrzewaniu podłogowym. Panele – zalecamy tą stronę – są bardzo szybkie w montażu, gdyż nawet można układać je samodzielnie. Brak jest również konieczności wykańczania, gdyż wszystkie panele są najczęściej wykończone fabrycznie. Drewniane panele łączą w sobie najlepsze walory litego drewna z trwałością oraz funkcjonalnością paneli. Stworzone są z trzech warstw.

Warstwa wierzchnia jest najczęściej wykonana z twardego drewna drzew liściastych, natomiast to drewno pokryte jest fabrycznie kilkoma warstwami lakieru. Panele laminowane, identycznie jak drewniane, są złożone z trzech warstw. Górna, czyli użytkowa oraz dekoracyjna, zrobiona jest z laminatu lub papieru dekoracyjnego. Laminat warstwy wierzchniej może być także pokryty warstwą żywicy melaminowej, która powiększa odporność na działania wody i zabezpiecza przed starciem. Trzeba mieć na uwadze, że niezależnie, co wybierzemy zawsze dobrze korzystać z trwałych oraz wytrzymałych materiałów, jak deska dębowa.

You may also like...