21
wrz.
2021

Ziszczenie marzeń i ogromny stres, czyli o budowie domu

Jak można nazwać budowę domu? Dzieło życia, realizacja marzeń czy olbrzymi niepokój? Prawdopodobnie każde z takich definicji będzie pasować idealnie. Wiemy bowiem, iż dokonujemy czegoś ponadczasowego, jest to realizacja marzeń, lecz jednocześnie pojmujemy, z jakim stresem ma to związek. Na szczęście, jak każda poważna rzecz również budowa domu to proces, jaki możemy zaplanować i właściwie doprowadzić do szczęśliwego końca. Wszystko zależy od dobrego planu budowy.

wyszukiwarka graficzna

Autor: Bocian
Źródło: www.projektoskop.pl

A więc, jak budować dom (polecamy projekty domów parterowych z garażem)? Co najważniejsze, miejmy na uwadze, iż jest to proces bardzo długi, co oznacza, że powinniśmy zaplanować wszystko dokładnie, krok po kroku (informacje ze źródła). Jeśli to zaniedbamy, nie przeznaczymy potrzebnej ilości czasu na najbardziej korzystne zaplanowanie, konsekwencje mogą być nieodwracalne – wzrost kosztów budowy i niższa jakość wykonania budynku.

Pierwszy etap to uzyskanie pozwolenia na budowę. Bez tego po prostu nie możemy rozpocząć żadnej budowy. Wiąże się to niestety ze żmudną papierkowa pracą i bieganiem po różnych urzędach. Jak wiadomo, w naszym kraju takie załatwianie zwykle jest dosyć męczące i czasochłonne. Po załatwieniu spraw urzędowych zatrudniamy specjalistów i rozpoczynamy budować nasz dom. Pierwsze co, musimy odpowiednio przygotować plac budowy. Po tego typu pracach geodeta powinien wytyczyć budynek w terenie, zgodnie z wytycznymi oraz planem zagospodarowania działki.

Jakie wybrać ściany do domu

Autor: ES Polska
Źródło: ES Polska

Po wykonaniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji można stawiać pierwsze mury. Wymurowanie ścian, komina, a także postawienie stropów i wykonanie schodów (zobacz producent schodów) żelbetowych to bardzo istotny etap budowy domu (relacje osób budujących swoje domy). Co tu dużo mówić, ma on wpływ na całą konstrukcję domu. Kolejny krok to wykonanie instalacji wewnętrznych. Ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej określone jest kodeksem budowlanym oraz innymi zagadnieniami bezpieczeństwa. Po takim wykonaniu konieczne jest sprawdzenie i odbiór instalacji.

Jednym z ostatnich etapów są prace montażowe, które zaczynamy od zewnątrz. już czekają do do zamontowania są okna i drzwi. Po wstawieniu okien bierzemy się za prace przy elewacji budynku, która ma dwie niezwykle ważne role: prezencja zewnętrzna budynku i właściwa izolacja domu. I wreszcie na sam koniec mamy jeszcze do załatwienia parę formalności, najważniejsze to zawiadomić o ukończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi żadnego sprzeciwu, to w ciągu dwudziestu jeden dni dni nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić się do naszego nowego domu. To jest dopiero radość!

You may also like...