Dla miłośników pięknych wnętrz I miłośników sztuki

Inspiracje

Strony:

Dla dociekliwych

Video:

Nasi projektanci radzą:

Co wywiera wpływ na walory smakowe kawy i herbaty?

Kawa i herbata należą do bardzo popularnych trunków w naszym kraju. Bardzo wielu rodaków nie przeżyje dnia bez konsumpcji herbaty. Te dwa napoje są tak popularne, że ukuto stwierdzenie: kawa czy herbata? Ma ono sugerować, że Polacy są podzieleni na tych, którzy kochają delektować się smakiem kawy oraz na tych, którzy wolą herbatę.


kawa i herbata
Napisał: anokarina
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zanim pójdą w ruch czajniki różnego rodzaju i kawiarki, warto poznać kilka czynników, które mają wpływ na smak herbaty i kawy. Przy wyborze dobrej herbaty, należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe czynniki jej wyboru. Pierwszym jest stopień podzielenia liści. Do najlepszych liści zalicza się te, które są całe lub w niewielkim stopniu rozdrobnione. Chociaż są odejścia od niniejszej reguły, ponieważ w niektórych zakątkach Indii bardziej przez ekspertów są poszukiwane herbaty bardzo rozdrobnione. Drugim aspektem może być okres dokonania zbiorów. Przeważnie tak jest, że im liście są młodsze, to tym bardziej wartościowy napar. Jakie liście są najbardziej poszukiwane? Tymi liśćmi jest liściowy pączek i dwa najbardziej młode liście na danej gałązce.

czajnik elektryczny
Napisał: Alper Çuğun
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tymczasem najlepszym okresem zebrania herbaty jest czerwiec, maj i kwiecień. Nie zaleca się zbioru w sierpniu, ale lipiec też może być. Trzecim czynnikiem jest kwestia uprawiania. Najlepszy aromat posiadają te liście, którym zagwarantowano duże nasłonecznienie, chłodniejszy klimat i duże opady. Najlepsze ulokowanie jest na wysokości 2000 m n.p.m.


W przypadku kawy sprawa wygląda podobnie. Również dość istotnym elementem jest miejsce pochodzenia kawy. Bariści są zgodni, że najważniejszym elementem nadającym kawie najlepszy smak, jest okres zebrania kawy i jej sposób łuskania. Do jednych z najbardziej rozchwytywanych rodzajów kaw zalicza się mieszanki ciemno palonych ziaren z Azji czy Ameryki Łacińskiej. Są one o pełnym smaku z nutą karmelu, w lokalach właśnie z tych kaw powstają się popularne kawy cappuccino. Kawa arabica także jest dość w w naszej ojczyźnie popularna. Baryści zachęcają do nie przyzwyczajanie się do jednego gatunku, lecz do nieustannego poszukiwania innych gatunków kawy. Dzięki temu odkryje się nietuzinkowe dotąd smaki, które być może staną się naszymi ulubionymi. Na smak kawy ma również wpływ doprawianie aromatycznymi syropami czy sposób palenia. Jeżeli chcesz się cieszyć wspaniałym smakiem kawy lub herbaty dobrze jest kupić porządny sprzęt. Ja skorzystałam ostatnio z okazji i kupiłam na tej stronie - www.garneczki.pl/produkty/kawiarki-i-kafetery,213. Jestem nadal usatysfakcjonowana.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-20 13:47:53