Dla miłośników pięknych wnętrz I miłośników sztuki

Inspiracje

Strony:

Dla dociekliwych

Video:

Nasi projektanci radzą:

Czy słyszałeś kiedyś o elastomerach? Jeśli nie, to namawiamy do przeczytania naszego artykułu

Na pewno mało kto słyszał o czymś takim jak elastomery. Jednocześnie, wielu z nas miało już z tym do czynienia.

Najkrócej ujmując można powiedzieć, że elastomery to polimery. Polimery są związkami o znacznej masie cząsteczkowej i regularnej powtarzalnej budowie. Takiego typu związki zbudowane są z długich łańcuchów, jakie są utworzone z powtarzających się jednostek nazywanych merami.
Polimery jesteśmy w stanie podzielić na naturalne oraz syntetyczne.

Focus Business Agnieszka Miler
Napisał: Gardena
Na podstawie: Gardena
Te pierwsze są najistotniejszym budulcem żywych organizmów, przykładowo białko, celuloza czy kauczuk. Polimery syntetyczne są zasadniczym budulcem tworzyw sztucznych, a również wielu różnorodnych produktów chemicznych, takiego rodzaju jak farby, lakiery lub kleje. Niektóre z polimerów syntetycznych zrobiono w ten sposób, żeby miały one zdolność powrotu do swojej oryginalnej postaci, również po znacznych odkształceniach. Takim właśnie polimerem jest elastomer.

Posiada on niezwykłą zdolność do odkształceń, wynosić ona może nawet kilkaset procent.



Do elastomerów zaliczamy na przykład kauczuki syntetyczne, co oznacza różnorodnego rodzaju gumy, silikony, neopren - z takiej substancji tworzy się stroje dla nurków, generalnie dla osób uprawiających sporty wodne. Elastomer, (http://izolacjepiankowe.com.pl/elastomery-powloki-elastomerowe.html) jak przyznaliśmy, ma umiejętność zmiany swoich wymiarów w chwili, jak jest poddawany naprężeniom rozciągającym, lecz również innym - ścinającym oraz ściskającym. Po tym następuje powrót do wcześniejszych wymiarów. Niektóre rodzaje gum opartych na silikonowych kauczukach jesteśmy w stanie rozciągać o 1000 procent pierwotnych wymiarów bez obawy o zerwanie. Ta niezwykła zdolność elastomerów wynika z unikatowej budowy chemicznej.


Tak naprawdę, są one usieciowanymi polimerami amorficznymi, mają one niezbyt dużą temperaturę zeszklenia, dość znacznie poniżej temperatury pokojowej.
Żeby elastomer pozostawał ciałem stałym w temperaturze pokojowej i miał odpowiednio znaczną odporność na zerwanie, między jego cząsteczkami powinny występować silne, ale bez przesady oddziaływania, bo zapewniają jego ciągłość w czasie zmian wymiarów pod wpływem naprężeń mechanicznych. Jeśli oddziaływania pomiędzy cząsteczkami są zbyt słabe materiał będzie rozciągliwy, ale nie będzie w stanie powrócić do pierwotnych rozmiarów. Będzie po prostu prezentował się jak plastelina.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-10-22 11:13:21
Tagi: silikon, polimer, naprężenie