Dla miłośników pięknych wnętrz I miłośników sztuki

Inspiracje

Strony:

Dla dociekliwych

Video:

Nasi projektanci radzą:

Zamek do wejściowych drzwi. Jak dobrać właściwy model?

Sprawdź, jak kupować zamek do drzwi wejściowych. Pamiętaj, iż drzwi wejściowe powinny mieć jeden centralny zamek wpuszczany w drzwi a także drugi - pomocniczy, zamocowany na skrzydle bądź w jego wnętrzu. Zamek centralny, jaki ma rygle w paru miejscach na obwodzie skrzydła, jest montowany fabrycznie. Właściwie nie znajdziemy go w sklepie. Możesz z kolei kupić wkładkę albo wierzchni zamek.
Drzwi wejściowe powinny posiadać przynajmniej 2 solidne zamki – jeden środkowy, obsługujący mechanizm ryglowania, ulokowany w środku skrzydła, oraz drugi wierzchni – przykręcony do skrzydła od strony przedpokoju. Czasem dodaje się ponadplanowe zamki wierzchnie, przeważnie jednak nie więcej niż dwa. Zamek centralny obsługujący wiele punków ryglowania jest zamontowany fabrycznie w skrzydle i jego samodzielna instalacja nie jest przeważnie możliwa (czasami można dokupić oraz wstawić taki zamek (glass24.pl/zamek-do-drzwi-szklanych-bez-wiercenia-nr-kat-us629sss-p-6112.html), jednak tylko do konkretnego modelu drzwi). Wszystkie zamki znajdziesz w tym miejscu.
drzwi
Napisał: Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Na podstawie: Zakład Stolarki Budowlanej CAL


Samemu zakupić i zamontować możemy centralny zamek ryglujący drzwi tylko w jednym punkcie, a więc typowy, jedno- czy paroryglowy zamek wpuszczany. We wszystkich rodzajach zamków centralnych możemy jednak zamienić samą wkładkę bębenkową. Kupując zamek – obojętnie, czy jest to zamek centralny, czy wierzchni – musimy wiedzieć, czy jest konieczny lewy (do drzwi lewych), czy może prawy (do skrzydeł prawych).Wkładka – serce zamka. Możesz ją wymontować po czym zastąpić nową, jeżeli się zepsuje albo stracisz klucz. Wkładki mają klasę 0, 1 lub 2. W domach dobrze jest stosować te o klasie 2, dlatego że one są najlepiej ochronione przed złodziejami. Najlepsze z wkładek posiadają wewnątrz hartowane kołki (moja strona) uniemożliwiające ich rozwiercenie jak też zapadki utrudniające posłużenie się wytrychem. Wkładkę dobiera się adekwatnie do grubości drzwi. Normalnie ma ona długość od 28 do 90 mm. Niektóre wkładki do zamków są wyprzedawane razem z tzw. kluczem przekodowującym. Jeżeli stracisz klucze, rezerwowy nie dosyć, iż pozwoli dostać się do domu, to dodatkowo przeprogramuje wkładkę.


Adresy sklepów proponujących opisane produkty pozyskasz wpisując w wyszukiwarkę frazę: Gerda Warszawa.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-03-04 12:36:57
Tagi: zamek, drzwi, klucz