Dla miłośników pięknych wnętrz I miłośników sztuki

Inspiracje

Strony:

Dla dociekliwych

Video:

Nasi projektanci radzą:

Jak dobrze oświetlić dom?

Światło decyduje nie tylko o tym, w jaki sposób spostrzegamy otoczenie, lecz także jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane pomieszczenie, czy ono ginie w mroku, czy może zaprasza swoim światłem. Oświetlając własny dom czy mieszkanie wskazane jest podjąć trud odpowiedniego wyboru świateł. Poniższy artykuł ma wspomóc w tym nigdy nie łatwym zadaniu.

oświetlenie sypialni
Napisał: Opera Cadet
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kryteria doboru odpowiedniego oświetlenia: Użyte lampy muszą zapewniać właściwą ilość światła. Ta potrzebna liczba światła zmienia się jednakże w zależności od czynności realizowanych w pomieszczeniu. Na przykład do czytania nieodzowny jest poziom 300lx, zaś do działań bardziej precyzyjnych, w rodzaju robota igłą, klejenie drobnych części 750lx. Z kolei odpoczynek, czy oglądanie telewizji musi odbywać się przy o wiele mniejszej ilości światła, mniej więcej kilkunastu do parudziesięciu luksów. Wskazane jest zatem nie ograniczanie się do jakiegoś punktu oświetlającego pomieszczenie, lecz zależnie do potrzeb stosowanie kilku oddzielnie załączanych przykładowo kryształowy żyrandol, dodatkowa lampa, kinkiety oraz lampy stojące do oświetlenia punktowego - lampy wiszące dla dzieci.Światło musi być efektywne. Znaczy to takie zaplanowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, ażeby spełniały swe zadanie. Dla przykładu oświetlenie toalety winno być skupione na zwierciadle, gdyż tam wymagana jest największa dokładność przy makijażu lub de makijażu twarzy. W kuchni zaś nie starczy jedno centralne światło, albowiem stojąc przy zlewie albo blacie, który przeważnie jest przy ścianie, swą osobą zacienialibyśmy. Dlatego też stosuje się ponadprogramowe oświetlenie montowane do wiszących szafek w kuchni. O funkcjonalności oświetlenia zaświadcza także możliwość jego sterowania. Dzisiaj możliwe jest sterowanie oświetleniem z pilota, albo zainstalowania detektorów ruchu. Są również "inteligentne" oprawy, które jasność swojego świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego (kryształowy żyrandol).

lampa
Na podstawie: pixabay.com
Oświetlenie winno być energooszczędne. Na rynku oświetleniowym jest coraz to więcej opraw wyposażanych w świetlówki, źródła światła zapewniające powyżej czterokrotnie więcej światła, aniżeli klasyczne żarówki (przy takiej samej sile lampy). Tanie oświetlenie to na pewno żarówki ledowe Odmiana opraw oświetleniowych powinna być dostosowana do aranżacji wnętrza, do stylu panującego w domu. Oświetlając pokój dziecka powinniśmy kupić lampy wiszące dla dzieci (lampytanie.pl). Prócz tego pamiętać należy o odpowiednim oświetleniu miejsca do nauki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-23 08:47:07
Tagi: aranżacja, Zadanie, jasność