Dla miłośników pięknych wnętrz I miłośników sztuki

Inspiracje

Strony:

Dla dociekliwych

Video:

Nasi projektanci radzą:

Słodycze czyli coś, co uwielbiają wszystkie dzieci

Trudno wyszukać kogoś, kto nie nie przepada za słodkościami – praktycznie każda osoba posiada pewne swoje ulubione czekoladki, batony, cukierki i sporo innych. Zwłaszcza najmłodsi uwielbiają słodycze; po części wynika to stąd, że najmłodsi mają o wiele więcej kubków smakowych które odpowiedzialne są za odbieranie słodkich smaków. Jednakże można mieć wrażenie, iż także większość starszych osób tak ma. Słodkie przysmaki są przez nas często kupowane na deser albo też na przekąskę przez obiadem.
saletra potasowa
Napisał: liketearsintherain's buddy icon
Na podstawie: www.flickr.com
W Polsce, podobnie, jak w wielu krajach europejskich, działają tacy sami wytwórcy jeżeli chodzi o słodycze. Dlatego generalnie półki w naszych marketach mają niemalże taką samą zawartość. Każdy z nas za, czy to z reklamówek w TV czy regałów w sklepach takie marki, jak Ferrero – producenta dla przykładu Nutelli czy też bardzo popularnego Ferrero Rocher, Haribo – który najbardziej zasłyną z produkcji słodkich żelowych miśków czy też markę Prince Polo, jaka oferuje chrupiące wafelki oblane czekoladą w licznych typach oraz smakach - Ferrero w Ceneo. To tylko wybrane przykłady marek, jakie z pewnością zna każda osoba, jaka z radością robi sobie słodką przerwę z ulubionymi słodyczami. Opisany tu stan rzeczy, że praktycznie wszędzie da się kupić nasze ulubione słodkości ma zarówno dobre, jak i złe strony: z jednej produkty Ferrero, żelki owocowe Haribo czy też wafle Prince Polo są szeroko dostępne, z drugiej – zapominamy o naszych narodowych smakołykach.


Mimo że w tak cenionych przez wszystkich słodyczach znajduje się wiele szkodliwych substancji, można mieć absolutną pewność, iż nigdy nie znajdzie się w nich niezwykle toksycznego związku, którym jest saletra potasowa. Cóż to jest? To znany od setek lat związek chemiczny, który na bogate zastosowanie szczególnie w branży paliwowej, wytwarzaniu mięsa, oraz uprawie ziemi. Saletra potasowa to dokładnie azotyn potasu – saletra to tylko nazwa zwyczajowa. Związek ten to niezwykle silny utleniacz, dlatego stosuje się go w procesach wiążących się z wytwarzaniem czarnego prochu. W przemyśle mięsnym sprawdza się on jako konserwant, a zmieszany z cukrem jest podstawowym składnikiem paliwa w samodzielnie wykonywanych materiałach związanych z pirotechniką - http://www.ceneo.pl/21216774.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-10 01:59:06
Tagi: materiał, twarz, dzieci, producenci, market