Dla miłośników pięknych wnętrz I miłośników sztuki

Inspiracje

Strony:

Dla dociekliwych

Video:

Nasi projektanci radzą:

Jakiego rodzaju niezwykłe rodzaje drewna mogłyby być wykorzystane do tworzenia parkietów?

W naszym języku występuje bardzo dużo słów, jakie mają identyczną wymowę, ale parę całkowicie różnych definicji. Jednym z tego typu homonimów jest ten, który może oznaczać rodzaj posadzki, lecz również może okazać się równoznacznikiem giełdy papierów wartościowych.


parkiet
Na podstawie: http://www.sxc.hu


Lampy i sofa
Napisał: Max-Fliz
Na podstawie: Max-Fliz


W pierwszym wypadku jest to oczywiście drewniany element konstrukcyjny, jaki jest wykorzystywany do wykańczania podłóg m.in. w mieszkaniach prywatnych. Tego typu posadzka składa się zazwyczaj z wielu podobnych części, jakie mogą tworzyć powtarzający się wzór. Jeżeli chodzi o styl połączenia poszczególnych elementów, to przeważnie stosuje się sposób na wpust, natomiast jeśli idzie o przymocowanie do podłoża, to najczęściej stosuje się specjalistyczny klej. W Polsce spotyka się zazwyczaj parkiet w 2 grubościach: 16 i 22 mm, szerokość występuje zazwyczaj w zakresie 5-7 cm, natomiast długość: 30-50 centymetrów. Można by oczywiście tworzyć parkiet przemysłowy wrocław z dużo mniejszych części - w tym czasie nazywamy go jako mozaika parkietowa. Jeżeli z kolei użyjemy klepki o długości większej niż pięćdziesiąt cm, wtedy można mówić już o deskach parkietowych.


sztućce
Napisał: Mike Tidd
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na Starym Kontynencie zazwyczaj stosowanymi do tworzenia parkietów gatunkami drzewa są dąb, klon czy też grab. Jeśli z kolei interesują nas w większym stopniu egzotyczne gatunki, to należałoby spytać o merbau, sirocco czy też drewno o nazwie jatoba.


Jeżeli mieszkamy w domu, w którym jest już ułożony parkiet, ale z biegiem lat uległ zepsuciu, możemy spróbować go restaurować za pomocą tak zwanego szlifowania.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-04 11:16:16
Tagi: materiał, posadzka, klej, parkiet, element